Marți, 5 iunie 2018, la Casa Memorială „Panait Istrati”, a avut loc cea de a doua activitate educațională complementară, în cadrul proiectului cultural „ROMÂNIA E ACASĂ. Program expozițional național dedicat unor mari valori românești consacrate în afara țării: Ioan Petru Culianu, Eugen Ionescu, Ștefan Baciu, Emil Cioran, Panait Istrati”.
Proiectul este implementat de Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov cu finanțare din partea Administrației Fondului Cultural Național și cu sprijinul partenerilor: Biblioteca Județeană Astra Sibiu, Muzeul Brăilei „Carol I”, Complexul Național Muzeal Moldova Iași, Muzeul Județean Olt, Muzeul Național al Unirii Alba-Iulia.
La activitatea de astăzi, cu tema „Chira Chiralina" de Panait Istrati – impresii de lectură, au participat elevi ai Colegiului Național „Gh. Munteanu Murgoci”, sub îndrumarea profesorului dr. Viorel Mortu.
Moderator: conf. univ. dr. Zamfir Bălan, cercetător.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)