În fiecare an, pe 29 iunie, la propunerea ţărilor dunărene şi sub auspiciile Comisiei Internaţionale pentru Protecţia Fluviului Dunărea, se oficiază Ziua Internațională a Dunării.
Dunărea este principalul fluviu european, care aduce numeroase beneficii economice ţărilor riverane şi împreună cu afluenţii săi formează unul dintre cele mai importante sisteme acvatice din Europa. Bazinul hidrografic al Dunării joacă un rol important în contextul politic, social, economic şi cultural, pentru dezvoltarea Europei Centrale şi de Sud-Est.
În acest cadru generos, Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Cahul împreună cu Academia Română. Centrul de Studii Dunărene, Brăila; Muzeul Brăilei „Carol I”, Brăila, România; Universitatea Umanistă de Stat din Ismail, Ucraina; Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi, România au organizat Conferinţa Internaţională: „Dunărea: Arteră de Comunicaţie Din Preistorie În Epoca Modernă".
Ziua Dunării înseamnă solidaritate între popoarele care împart acest bun comun, în ciuda diferenţelor de culturi şi istorii, având în schimb o dorinţă comună - responsabilitatea de a proteja această resursă preţioasă.
Text: Cristina Bodlev (Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Cahul)

Din partea Muzeului Brăilei „Carol I”, Brăila, au susţinut comunicări: conf. univ. dr. Costin Croitoru, cercetător - Secţia Arheologie; lector univ. dr. Valentin Popa, muzeograf - Secţia Memoriale. A mai participat: Vasilică Vernescu, conservator - Secţia Arheologie.

FOTO: Cristina Bodlev (Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Cahul)