Evenimentul de lansare a proiectului „România e acasă”, în cadrul Centenarului României Mari - expoziția fotodocumentară „Panait Istrati” -  a avut loc luni, 14 mai 2018, ora 12, la Casa Memorială „Panait Istrati” din Grădina Publică. Au prezentat cercetătorii conf. univ. dr. Zamfir Bălan şi dr. Viorel Mortu.

Proiectul cultural „ROMÂNIA E ACASĂ. Program expozițional național dedicat unor mari valori  românești  consacrate  în  afara  țării:  Ioan  Petru  Culianu,  Eugen  Ionescu,  Ștefan  Baciu,  Emil Cioran,  Panait  Istrati”  este  implementat  de  Muzeul  „Casa  Mureșenilor”  Brașov  cu  finanțare din partea Administrației Fondului Cultural Național și cu sprijinul partenerilor săi: Biblioteca Județeană Astra  Sibiu,  Muzeul  Brăilei  „Carol  I”,  Complexul  Național  Muzeal  Moldova  Iași,  Muzeul  Județean Olt, Muzeul Național al Unirii Alba-Iulia.
Proiectul  derulat  în  aria  Promovarea  Culturii  Scrise  propune  un  program  expozițional  complex,  la nivel  național,  dedicat  unor  personalități  marcante  și  reprezentative  pentru  cultura  românească  care s-au  consacrat  în  afara  țării,  născute  în  localități  din  toate  provinciile  istorice  ale  țării:  Ioan  Petru Culianu  (născut  la  Iași),  Eugen  Ionescu  (născut  la  Slatina),  Ștefan  Baciu  (născut  la  Brașov),  Emil Cioran (născut la Rășinari – Sibiu), Panait Istrati (născut la Brăila).
În contextul Centenarului României Mari itinerăm în perioada mai-noiembrie 2018 cinci microexpoziții  dedicate  celor  cinci  mari  personalități  în  fiecare  din  orașele  în  care  funcționează  instituțiile  de cultură partenere (câte o microexpoziție timp de o lună la sediul fiecărui partener). În ultima etapă a proiectului, cele cinci microexpoziții vor fi reunite într-una singură care va fi expusă în orașul Marii Uniri, Alba-Iulia, în perioada premergătoare zilei de 1 Decembrie 2018.
Fiecare partener local va organiza activități educaționale complementare, adresate tinerilor cu vârsta între  14  și  19  ani:  ateliere  de  scriere  creativă,  de  desen  inspirat  din  creația  personalităților  culturale vizate de proiect, cluburi de lectură și interpretare.

COMUNICAT (pdf)

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)