Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale, Comunitatea Ruşilor Lipoveni Brăila şi Fundaţia „Obscina” Brăila au organizat vernisajul expoziţiei temporare „POVEŞTI ÎN JURUL SAMOVARULUI”. Expoziţia include: Samovare, secolele XIX - XX. Colecţia George - Gabriel Chendea (Piatra Neamţ) | Baticuri cu broderie manuală şi accesorii. Colecţia Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila | Pictură.  Paul Petrov, artist plastic.

Prezentări şi alocuţiuni:
Prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”
Viorel Marian Dragomir, primarul Municipiului Brăila
Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice (Muzeul Brăilei „Carol I”)
George - Gabriel Chendea, colecţionar (Piatra Neamţ)
Prof. Fedosia Jipa Rubanov, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila.

Ziua Culturii Ruşilor Lipoveni a fost organizată cu ocazia Zilelor Brăilei şi a avut loc sâmbătă, 11 august 2018, ora 17.30, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale (Piaţa Traian nr. 3).

FOTO: Gabriel Stoica şi Geanina Vîlcu (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Organizare expoziţie:

Preluare obiecte de la colecţionar, manipulare, fotografiere, întocmire documente: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator; Viorel Tătaru, muncitor. Transport: Elena Mocanu, şofer.
Fotografiere obiecte şi şedinţă foto în Pisc: Gabriel Stoica, gestionar custode şi Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice (Muzeul Brăilei „Carol I”). Mulţumim prof. Fedosia Jipa Rubanov, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila şi membrilor Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila care au participat la şedinţa foto.
Realizare fişe de obiect, fotoexpoziţie, etichete, afiş, invitaţie şi promovare online: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.
Montare passpartout: Raluca Tănăsache, restaurator.
Diseminare invitaţii şi tăiere etichete: Diana Coşarcă, muzeograf.
Amenajare expoziţie: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator; Viorel Tătaru, muncitor; Geanina Vîlcu, referent; Elena Pandrea, conservator (Muzeul Brăilei „Carol I). La organizarea expoziţiei au mai contribuit: prof. Fedosia Jipa Rubanov, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila, Ana Oprea, Irina Gheorghe, Paul Petrov, artist plastic (Comunitatea Ruşilor Lipoveni Brăila).
Mulţumim, de asemenea, muzeografului Lucian Uță (Muzeul de Istorie şi Arheologie din Piatra-Neamț) şi colecţionarului George - Gabriel Chendea (Piatra Neamţ).