Doamna Mariana Vallianatou, preşedintele Asociaţiei Repatriaţilor Greci din România (înfiinţată în 1947, cu sediul la Atena), însoţită de o doamnă de origine greacă (născută la Brăila) care locuieşte în Deva, au vizitat Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale.
Gazdă: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.

Colaborarea Centrului Diversităţii Culturale al Muzeului Brăilei „Carol I” cu Asociaţia Repatriaţilor Greci din România a început în anul 2012, cu ocazia programului cultural „…Greci, Evrei, Ruşi Lipoveni, Turci… Brăila. Reactivarea memoriei culturale a oraşului” (link), derulat de Muzeul Brăilei, finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional, cu parteneri: Consiliul Judeţean Brăila; Comunitatea Elenă Brăila; Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România – Comunitatea Brăila; Fundaţia „Obscina” a Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România, Brăila; Uniunea Democrată Turcă din România - filiala Brăila şi colaboratori: Asociaţia Repatriaţilor Greci din România; Comunitatea Armeană Brăila; Comunitatea Bulgară Brăila; Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România;  Institutul Cultural Român Tel Aviv.

FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”)