EXPOZIŢII DESCHISE şi PROGRAME CULTURALE, la Muzeul Brăilei „Carol I”
Expoziţii deschise & programe culturale la Muzeul Brăilei „Carol I”. Vă aşteptăm, cu mare drag!

SEDIUL MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos”.
Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea.
Expoziţia temporară: „Recviem pentru țăranul român. Țăranii și comunismul”. Expoziția a fost realizată de Centrul Internațional de Studii asupra Comunismului din cadrul Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței – Fundația Academia Civică. În martie 2009 a avut loc inaugurarea expoziției, la 60 de ani de la declanșarea procesului de colectivizare forțată și de la începutul calvarului la care a fost supus țăranul român. La 10 ani după primul vernisaj și în contextul omagierii satului românesc, Muzeul Brăilei „Carol I” găzduiește expoziția menționată, alcătuită din 14 panouri care oglindesc lumea rurală dispărută sub tăvălugul colectivizării.
Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.

SECŢIA ARTĂ (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de artă.

CENTRUL DIVERSITĂŢII CULTURALE (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia temporară „Parfum de epocă. Viaţă cotidiană între anii 1900 - 1950". Obiecte din colecţia ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru (Bucureşti), de la familiile Eugenia Stamuli, Marilena Ioanid, Ionica Mândroasa şi din colecţia Comunităţii Elene Brăila | Fotoexpoziţie.
Programul cultural „Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”: este adresat copiilor şi tinerilor. Include: cerc, prezentări, fotoexpoziţii, ghidaje tematice, proiecţii de filme documentare, jocuri, concursuri. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.
Programul cultural „Muzică şi cărţi”: este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

GALERIILE DE ARTĂ „GHEORGHE NAUM” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia temporară Florian Mihăilescu, „Între Ceruri și Ape”.

CENTRUL MEMORIAL „NAE IONESCU, VASILE BĂNCILĂ, ANTON DUMITRIU, ANA ASLAN, EDMOND NICOLAU, VALERIU DINU” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară şi itinerantă „Elita intelectuală brăileană pe fronturile Primului Război Mondial".

CENTRUL CULTURAL „NICĂPETRE” (Str. Belvedere nr. 1)
Expoziţia permanentă de sculptură şi grafică.
Expoziția permanentă „Andreas Embiricos”.

CASA MEMORIALĂ „PANAIT ISTRATI” (Grădina Publică)
Expoziţia permanentă.

CASA MEMORIALĂ „DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS” (Str. Cetăţii nr. 70)
Expoziţia permanentă.
Expoziţiile temporare „Școala de altădată” - desene realizate de elevii clasei a IV-a A, Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Brăila; îndrumător: prof. învățământ primar Ioana Butoi │ „Școală, elevi, profesori” – expoziţie cu piese din colecția Valerică Butoi și din fondul memorial „D. P. Perpessicius".

CASA MEMORIALĂ „FĂNUŞ NEAGU”, COM. GRADIŞTEA
Expoziţia permanentă.

SECŢIA ETNOGRAFIE (Str. Polonă nr. 14)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară: „Măestrie şi culoare în universul satului românesc”. Port tradiţional românesc şi lucrări de artă plastică semnate de Augustin Lucici, din colecţiile Muzeului Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti, jud. Argeş
Expoziţia temporară: „Mărite Eminescu", grafică realizată de Constanța Abălașei Donosă, artist plastic.
Expoziţia temporară: „Interferenţe etnice şi culturale". Ceramică - donaţia Zahacinschi, piese de port, podoabe, obiecte de uz casnic şi gospodăresc, fotografii şi documente.

SECŢIA „ŞTIINŢELE NATURII” (Aleea Parcului nr. 1 - Parcul Monument)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară foto-documentară „Hibernarea".
Acvarii cu pești.

LIBRĂRIA „ISTROS” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)

Alte informaţii legate de programul de vizitare şi alte evenimente culturale organizate în perioada următoare, găsiţi pe website-ul nostru.