Expoziţii deschise & programe culturale la Muzeul Brăilei „Carol I”. Vă aşteptăm, cu mare drag!

SEDIUL MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos”.
Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea.
Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.
Expoziţii temporare: „Secvențe eminesciene" din arhiva Muzeului Național al Literaturii Române București (Muzeul Național al Literaturii Române București) și „Creangă, bojdeuca, Eminescu - istoria centenară a unui palat țărănesc" (Muzeul Național al Literaturii Române Iași).

SECŢIA ARTĂ (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de artă.

CENTRUL DIVERSITĂŢII CULTURALE (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia temporară: „Unde sunt zăpezile de altădată...?”. Obiecte şi fotografii din perioada 1900 - 1980, de la Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti - colecţia ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru │ Fotoexpoziţie │ Poveşti de altădată │Brad natural împodobit cu globuri realizate la atelierul Comunităţii Elene Brăila, coordonat de prof. Elena Salomeea Kaloxilos, artist plastic │ Decorațiuni pentru Sărbătoarea Crăciunului, realizate de elevii clasei a X-a A, coordonaţi de prof. Tudoriţa Manu, prof. Mihaela Tureac şi prof. Alexandru Diţă, director (Liceul Tehnologic „Grigore Moisil”), în cadrul proiectului educaţional „Punte între trecut, prezent și viitor”, derulat de Liceul Tehnologic „Grigore Moisil”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Brăila şi Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale.
Programul cultural „Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”: este adresat copiilor şi tinerilor. Include: cerc, prezentări, fotoexpoziţii, ghidaje tematice, proiecţii de filme documentare, jocuri, concursuri. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.
Programul cultural „Muzică şi cărţi”: este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

GALERIILE DE ARTĂ „GHEORGHE NAUM” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia temporară de icoane „… Şi vă bucuraţi!”. Expun artiştii plastici: Vasile Gaiţă, Florentin Stoian, Marian Mircia, Florian Mihăilescu, Gheorghe Mosorescu, Traian Ţamuris. Cu participarea pictorului Grigore Popescu Muscel.

CENTRUL MEMORIAL „NAE IONESCU, VASILE BĂNCILĂ, ANTON DUMITRIU, ANA ASLAN, EDMOND NICOLAU, VALERIU DINU” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară (şi itinerantă) „Elita intelectuală brăileană pe fronturile Primului Război Mondial".

CENTRUL CULTURAL „NICĂPETRE” (Str. Belvedere nr. 1)
Expoziţia permanentă de sculptură şi grafică.
Expoziția permanentă „Andreas Embiricos”.

CASA MEMORIALĂ „PANAIT ISTRATI” (Grădina Publică)
Expoziţia permanentă.

CASA MEMORIALĂ „DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS” (Str. Cetăţii nr. 70)
Expoziţia permanentă.
Expoziția temporară „Un poet printre poeţi - Eminescu" .

CASA MEMORIALĂ „FĂNUŞ NEAGU”, COM. GRADIŞTEA
Expoziţia permanentă.

SECŢIA ETNOGRAFIE (Str. Polonă nr. 14)
Expoziţia permanentă.
Expoziţii temporare: „Datini și obiceiuri” - lucrări de artă naivă ale artiștilor: Adina Ștefănescu – Bobu, Ruxanda Ciupercă – Ruxy, Ioan Ivan, Dumitru Ștefănescu – Ștef │ „Felicitări din alte vremuri". Acuarelă - Silvia Grosu Jelescu și Grafică mică - Emilia Dumitrescu. Donația Ana Maria Harțuche.

SECŢIA „ŞTIINŢELE NATURII” ( Aleea Parcului nr. 1 - Parcul Monument)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia fotodocumentară temporară „Muşchi şi licheni”.
Acvarii cu pești.

LIBRĂRIA „ISTROS” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)

Alte informaţii legate de programul de vizitare şi alte evenimente culturale organizate în perioada următoare, găsiţi pe website-ul nostru.