Expoziţii deschise & programe culturale la Muzeul Brăilei „Carol I”. Vă aşteptăm, cu mare drag!

SEDIUL MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos”.
Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea.
Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.

SECŢIA ARTĂ (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de artă.

CENTRUL DIVERSITĂŢII CULTURALE (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia temporară: „Călători pe Dunăre şi mare". Pictură semnată Karl Robert Perko (Mangalia), artist plastic, membru al Uniunii Artiştilor Plastici din Europa şi din Rheinland-Pfalz │ Obiecte marinăreşti, hărţi, cărţi, documente din colecţiile unor membri ai Comunităţii Elene Brăila │Fotoexpoziţie cu imagini din arhiva Centrului Diversităţii Culturale şi de la muzee din Grecia │Navomodele din colecţia Palatului Copiilor Brăila │Obiecte marinăreşti din colecţia Flotilei Fluviale „Mihail Kogălniceanu” Brăila │ Panoplii, accesorii şi noduri marinăreşti, realizate de Costel Mândroiu.
Programul cultural „Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”: este adresat copiilor şi tinerilor. Include: cerc, prezentări, fotoexpoziţii, ghidaje tematice, proiecţii de filme documentare, jocuri, concursuri. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.
Programul cultural „Muzică şi cărţi”: este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

GALERIILE DE ARTĂ „GHEORGHE NAUM” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia „Jazzography". Fotografie de jazz cu imagini realizate de fotograful Mircea Albuţiu, în perioada 2011-2018. Fotografiile surprind muzicienii la probele de sunet sau în backstage.

CENTRUL MEMORIAL „NAE IONESCU, VASILE BĂNCILĂ, ANTON DUMITRIU, ANA ASLAN, EDMOND NICOLAU, VALERIU DINU” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară (şi itinerantă) „Elita intelectuală brăileană pe fronturile Primului Război Mondial".

CENTRUL CULTURAL „NICĂPETRE” (Str. Belvedere nr. 1)
Expoziţia permanentă de sculptură şi grafică.
Expoziția permanentă „Andreas Embiricos”.

CASA MEMORIALĂ „PANAIT ISTRATI” (Grădina Publică)
Expoziţia permanentă.

CASA MEMORIALĂ „DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS” (Str. Cetăţii nr. 70)
Expoziţia permanentă.
Expozițiile temporare „Imagine şi mesaj", carte poștală ilustrată și fotografii de epocă, din colecția Valerică Butoi │„Mirajul orașului", fotografii cu Brăila văzută de Ana Maria Ivan și Vanesa Nenoiu și grafică realizată de elevii Ana Maria Crăciun, Cătălin Rancea și Georgiana Stoian, de la Liceul Pedagogic „Dumitru Panaitescu Perpessicius”, sub îndrumarea prof. Marioara Novac.

CASA MEMORIALĂ „FĂNUŞ NEAGU”, COM. GRADIŞTEA
Expoziţia permanentă.

SECŢIA ETNOGRAFIE (Str. Polonă nr. 14)
Expoziţia permanentă.
Expoziţii temporare: „Centre de olărit din România” și „Datini și obiceiuri” - lucrări de artă naivă ale artiștilor: Adina Ștefănescu – Bobu, Ruxanda Ciupercă – Ruxy, Ioan Ivan, Dumitru Ștefănescu – Ștef.

SECŢIA „ŞTIINŢELE NATURII” ( Aleea Parcului nr. 1 - Parcul Monument)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia fotodocumentară temporară „Din fauna și flora Brăilei”.
Acvarii cu pești.

LIBRĂRIA „ISTROS” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)

Alte informaţii legate de programul de vizitare şi alte evenimente culturale organizate în perioada următoare, găsiţi pe website-ul nostru.