Expoziţii deschise & programe culturale la Muzeul Brăilei „Carol I”. Vă aşteptăm, cu mare drag!

SEDIUL MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos”.
Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea.
Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.

SECŢIA ARTĂ (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de artă.

CENTRUL DIVERSITĂŢII CULTURALE (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţie temporară, deschisă de Ziua Culturii Bulgare, organizată cu ocazia Zilei Naţionale a Bulgariei: Obiecte − de la familii membre ale Asociaţiei „Hristo Botev” a Bulgarilor din Brăila:  prof. Anastasia Andriev, vicepreşedinte şi ing. Nelu Carpuz, vicepreşedinte│Cărţi − din Biblioteca Asociaţiei „Hristo Botev” a Bulgarilor din Brăila şi de la familia prof. Maria Gancev, preşedinte│Pictură − Nela Constantinescu, artist plastic │Grafică − Radu Steliana, artist plastic │ Fotografie − Daniela Suhorucov │Jurnal de călătorie în Bulgaria − Niculina Moisescu şi Veronica Roidis │ Fotoexpoziţie.
Programul cultural „Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”: este adresat copiilor şi tinerilor. Include: cerc, prezentări, fotoexpoziţii, ghidaje tematice, proiecţii de filme documentare, jocuri, concursuri. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.
Programul cultural „Muzică şi cărţi”: este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

GALERIILE DE ARTĂ „GHEORGHE NAUM” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia temporară aniversară, „Gheorghe Mosorescu – Adieri".

CENTRUL MEMORIAL „NAE IONESCU, VASILE BĂNCILĂ, ANTON DUMITRIU, ANA ASLAN, EDMOND NICOLAU, VALERIU DINU” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară (şi itinerantă) „Elita intelectuală brăileană pe fronturile Primului Război Mondial".

CENTRUL CULTURAL „NICĂPETRE” (Str. Belvedere nr. 1)
Expoziţia permanentă de sculptură şi grafică.
Expoziția permanentă „Andreas Embiricos”.

CASA MEMORIALĂ „PANAIT ISTRATI” (Grădina Publică)
Expoziţia permanentă.

CASA MEMORIALĂ „DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS” (Str. Cetăţii nr. 70)
Expoziţia permanentă.
Expoziția temporară „Un poet printre poeţi - Eminescu" .

CASA MEMORIALĂ „FĂNUŞ NEAGU”, COM. GRADIŞTEA
Expoziţia permanentă.

SECŢIA ETNOGRAFIE (Str. Polonă nr. 14)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară: „Gânduri de acasă”, pictură naivă semnată Ruxanda Ciupercă - Ruxy.

SECŢIA „ŞTIINŢELE NATURII” ( Aleea Parcului nr. 1 - Parcul Monument)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia fotodocumentară temporară „Viața în regiunile polare”.
Acvarii cu pești.

LIBRĂRIA „ISTROS” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)

Alte informaţii legate de programul de vizitare şi alte evenimente culturale organizate în perioada următoare, găsiţi pe website-ul nostru.