Expoziţii deschise & programe culturale la Muzeul Brăilei „Carol I”. Vă aşteptăm, cu mare drag!

SEDIUL MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos”.
Expoziția temporară „Demostene Russo (1869-1939). 150 de ani de la naştere"
Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea.
Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.
Expoziţia temporară: „Portretul lui Barbu Catargiu”, de Theodor Aman

SECŢIA ARTĂ (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de artă.

CENTRUL DIVERSITĂŢII CULTURALE (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţie temporară „Rădăcini”, deschisă de Ziua Culturii Elene, organizată cu ocazia Zilei Naţionale a Greciei. Include: Pictură, desen, tapiserie semnate de artiştii plastici Jana Andreescu, Marilena Ioanid, Elena Salomeea Kaloxilos Moraru, Dennis Teodorescu, Marius Teodorescu │Obiecte de la familiile Reghina Caligas, Beatrice Dobrescu Ispir, Jana Andreescu, Dimitris Lintas Tzanis, Marilena Ioanid, Elena Salomeea Kaloxilos Moraru, Veronica Macri, Manuela Dumitrescu, Costel Mândroiu şi din colecţiile Comunităţii Elene Brăila │Obiecte handmade realizate de Elena Salomeea Kaloxilos Moraru, Florentina Snae, Costel Mândroiu │Fotoexpoziţie.
Programul cultural „Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”: este adresat copiilor şi tinerilor. Include: cerc, prezentări, fotoexpoziţii, ghidaje tematice, proiecţii de filme documentare, jocuri, concursuri. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.
Programul cultural „Muzică şi cărţi”: este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

GALERIILE DE ARTĂ „GHEORGHE NAUM” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia temporară „Mihail Vâlsan. Schiţe”.

CENTRUL MEMORIAL „NAE IONESCU, VASILE BĂNCILĂ, ANTON DUMITRIU, ANA ASLAN, EDMOND NICOLAU, VALERIU DINU” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia permanentă.

CENTRUL CULTURAL „NICĂPETRE” (Str. Belvedere nr. 1)
Expoziţia permanentă de sculptură şi grafică.
Expoziția permanentă „Andreas Embiricos”.

CASA MEMORIALĂ „PANAIT ISTRATI” (Grădina Publică)
Expoziţia permanentă.
„Noaptea minţii”, expoziţie de caricatură Costel Pătrăşcan.

CASA MEMORIALĂ „DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS” (Str. Cetăţii nr. 70)
Expoziţia permanentă.
Expoziția temporară „Ce bine că ești!", o expoziție inedită care include fotografie veche din colecția domnului Valerică Butoi și desene realizate de elevii clasei a III-a A, Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Brăila, îndrumător: prof. învățământ primar Ioana Butoi.

CASA MEMORIALĂ „FĂNUŞ NEAGU”, COM. GRADIŞTEA
Expoziţia permanentă.

SECŢIA ETNOGRAFIE (Str. Polonă nr. 14)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară: „Măestrie şi culoare în universul satului românesc”. Port tradiţional românesc şi lucrări de artă plastică semnate de Augustin Lucici, din colecţiile Muzeului Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti, jud. Argeş
Expoziţia temporară: „Centre de olărit din România. Colecţia Zahacinschi”
Expoziţia temporară: „Laborator 2.0”. O călătorie prin lumea simțurilor. Este adresată copiilor cu vârste între 5 și 14 ani și își propune să le ofere acestora o experiență educațională nonformală care să le deschidă simțurile pentru știință. Un tur ghidat durează aproximativ 50 de minute, iar tururile se desfășoară din oră în oră în intervalul 9:00-17:00. Prețul unui bilet este de 12 lei de persoană. Expoziția se vizitează pe bază de rezervări la numărul 0766 704 668.
Expoziţia temporară: „Poveşti cu haz”, pictură naivă semnată Dumitru Ştefănescu Ştef.

SECŢIA „ŞTIINŢELE NATURII” (Aleea Parcului nr. 1 - Parcul Monument)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia fotodocumentară temporară „Viaţa în Marea Neagră”.
Acvarii cu pești.

LIBRĂRIA „ISTROS” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)

Alte informaţii legate de programul de vizitare şi alte evenimente culturale organizate în perioada următoare, găsiţi pe website-ul nostru.