Expoziţii deschise & programe culturale la Muzeul Brăilei „Carol I”. Vă aşteptăm, cu mare drag!

SEDIUL MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos”
Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea
Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.
Expoziţia itinerantă: „O Prietenie Regală: Grigore Antipa și Regii României 1892-1944”, organizată de Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”, în parteneriat cu Muzeul National Peleş, Muzeul Naţional Cotroceni și Muzeul Municipiului Bucureşti - Palatul Suțu - deschisă, la Brăila, cu ocazia Zilei Muzeului Brăilei „Carol I”.
Expoziţia itinerantă: „Generaţia Unirii, victimă a represiunii comuniste”, de la Centrul Internaţional de Studii asupra Comunismului din cadrul Memorialului Victimelor Comunismului şi Rezistenţei din Bucureşti.
Expoziția mobilă „Caravana eroilor / Martiri şi eroi români în temniţele comuniste" - proiect inițiat de Asociația Ortodoxia Tinerilor Galați .

SECŢIA ARTĂ (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia permanentă de artă.

CENTRUL DIVERSITĂŢII CULTURALE (Piaţa Traian nr. 3)
Expoziţia temporară „Poveşti în jurul samovarului": Samovare, secolele XIX - XX. Colecţia George - Gabriel Chendea (Piatra Neamţ) | Baticuri cu broderie manuală şi accesorii. Colecţia Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila | Pictură. Paul Petrov, artist plastic.
Programul cultural „Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”: este adresat copiilor şi tinerilor. Include: cerc, prezentări, fotoexpoziţii, ghidaje tematice, proiecţii de filme documentare, jocuri, concursuri. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.
Programul cultural „Muzică şi cărţi”: este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

GALERIILE DE ARTĂ „GHEORGHE NAUM” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia temporară Mariana Gavrilă Vesa, „ARHETIPURI. relicvare, gesturi şi semne".

CENTRUL MEMORIAL „NAE IONESCU, VASILE BĂNCILĂ, ANTON DUMITRIU, ANA ASLAN, EDMOND NICOLAU, VALERIU DINU” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)
Expoziţia permanentă.

CENTRUL CULTURAL „NICĂPETRE” (Str. Belvedere nr. 1)
Expoziţia permanentă de sculptură şi grafică.
Expoziția permanentă „Andreas Embiricos”.
Simpozionul Național de Sculptură Monumentală „Nicăpetre” - Brăila, cu tema: „Centenarul Marii Uniri de la 1918” – în perioada 6 august - 15 septembrie 2018, la Colegiul Tehnic „C. D. Nenițescu” Brăila (Șos. Buzăului, nr.15).

CASA MEMORIALĂ „PANAIT ISTRATI” (Grădina Publică)
Expoziţia permanentă
Expoziția fotodocumentară temporară „Emil Cioran”, inclusă în proiectul cultural „România e acasă”, în cadrul Centenarului României Mari. Proiectul cultural „ROMÂNIA E ACASĂ. Program expozițional național dedicat unor mari valori românești consacrate în afara țării: Ioan Petru Culianu, Eugen Ionescu, Ștefan Baciu, Emil Cioran, Panait Istrati” este implementat de Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov − cu finanțare din partea Administrației Fondului Cultural Național − și cu sprijinul partenerilor săi: Biblioteca Județeană Astra Sibiu, Muzeul Brăilei „Carol I”, Complexul Național Muzeal Moldova Iași, Muzeul Județean Olt, Muzeul Național al Unirii Alba-Iulia.

CASA MEMORIALĂ „DUMITRU PANAITESCU PERPESSICIUS” (Str. Cetăţii nr. 70)
Expoziţia permanentă.
Expoziţia temporară „Universul Perpessician. Elemente reprezentative ale prieteniilor literare (II)” – Piese din colecţia Secţiei Memoriale.

CASA MEMORIALĂ „FĂNUŞ NEAGU”, COM. GRADIŞTEA
Expoziţia permanentă.

SECŢIA ETNOGRAFIE (Str. Polonă nr. 14)
Expoziţia permanentă
Expoziţii temporare: „Centre de olărit din România” şi „Donaţii şi donatori" - Maria şi Nicolae Zahacinschi, Dumitru Ştefănescu Ştef, Ligia Butu, Tudora Vâlsănoiu, dedicată Zilelor Europene ale Patrimoniului.

SECŢIA „ŞTIINŢELE NATURII” ( Aleea Parcului nr. 1 - Parcul Monument)
Expoziţia permanentă
Expoziţia fotodocumentară temporară „Pe urmele animalelor preistorice”.
Acvarii cu pești.

LIBRĂRIA „ISTROS” (Piaţa Traian nr. 3, intrarea prin str. Galaţi)

Alte informaţii legate de programul de vizitare şi alte evenimente culturale organizate în perioada următoare, găsiţi pe website-ul nostru.