Vernisajul expoziției „O PRIETENIE REGALĂ: GRIGORE ANTIPA ȘI REGII ROMÂNIEI”, activitate dedicată ZILEI MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” a avut loc  joi, 23 august 2018, ora 11.00, la sediul din Piața Traian, nr. 3, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”.

Expoziția este organizată de Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”, în parteneriat cu Muzeul National Peles, Muzeul Naţional Cotroceni și Muzeul Municipiului Bucureşti - Palatul Suțu.

Totodată a fost prezentat și albumul „O prietenie regală/ Grigore Antipa și Regii României (1892-1944)”, realizat la Editura Muzeului Antipa, București, 2017 (coordonatori proiect editorial: Oana Paula Popa, Mirela Dragoș, Luis Ovidiu Popa).

Moderator: prof. univ. dr. Ionel Cândea, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.

Invitați:

-        Înaltpreasfinția Sa dr. Casian Crăciun, Arhiepiscopul „Dunării de Jos”;

-         Dr. Luis Ovidiu Popa, director general, Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” București;

-        Dr. Narcis Dorin Ion, managerul Muzeului Național Peleș.

-    Dr. Oana Paula Popa, cercetător, Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” București.

La eveniment a participat şi Cătălin-Dan Murea, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Brăila.

Prezentare expoziţie

(Text: Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”)

Vizitatorii au aflat cu acest prilej povestea unei prietenii care învăluie patru generaţii ale Familiei Regale, prietenie dezvăluită de neprețuite obiecte, documente și fotografii inedite din colecțiile muzeelor partenere.

Expoziția care a împodobit holul central de la etajul Muzeului Antipa timp de aproape patru luni, va putea fi vizitată la Muzeul Brăilei "Carol I" în perioada 23 august – 31 octombrie 2018. După o primă oprire a expoziției la Muzeul Național Peleș, aceasta poposește pentru mai mult de două luni la Brăila, oraș atât de drag lui Grigore Antipa.

Parcurgând fotografiile de epocă, puteți descoperi Bălțile Brăilei, locuri atât de dragi Regelui Carol I. Însoțind an de an, Familia Regală în tradiționala excursie pe care o făceau pe Dunăre, Antipa își amintește că „era o adevărată fericire să vezi figura liniștită și plină de fericire a acestui om, chinuit de grijă și de gânduri și obosit de munca unui an întreg din biroul său, pe care nu-i era îngăduit să-l părăsească decât când pleca la Sinaia. Avea dreptate Regina să îmi spună că aici era adevăratul său repaus.”

Expoziția organizată sub auspiciile Familiei Regale a României se înscrie în seria activităților dedicate Centenarului Marii Uniri și evenimentului „Brăila, 650 de ani de atestare documentară”.

Amenajare expoziție la Muzeul Brăilei „Carol I": Ghena Pricop, șef Secția Istorie; Sorin Filoti, restaurator; Daniela Puia, conservator; Viorel Tătaru, muncitor; Viorica Preda, muzeograf. Au mai participat: Maria Ardeleanu, supraveghetor și Mariana Severineanu, supraveghetor. Transport: Elena Mocanu, şofer.

FOTO: Gabriel Stoica şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I")