Cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la întemeierea Societății Cărturarilor Bulgari la Brăila, devenită Academia Bulgară de Științe, o delegație de la Academia Bulgară de Științe, formată din: acad. Julian Revalski, președinte, prof. Konstandin Ganev, vicepreședinte și acad. Kiril Boyanov, însoțită din partea Academiei Române de domnul acad. Florin Filip a vizitat locurile legate de emigrația bulgară la Brăila și întemeierea Academiei Bulgare de Științe. | Delegația a fost primită de Viorel Marian Dragomir, Primarul Municipiului Brăila. A fost prezentă Maria Gancev, președintele Asociaţiei „Hristo Botev” a Bulgarilor din Brăila şi prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”| Evocare pagini din istoria Comunității Bulgare la Brăila, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I”, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”. A fost vizionată înregistrarea video de la „Ziua Culturii Bulgare", organizată, anul acesta, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale. Voce: prof. univ. dr. Ionel Cândea, manager şi Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice. | Versuri scrise de Hristo Botev, recitate de prof. Anastasia Andriev - Radulov, vicepreşedinte al Asociaţiei „Hristo Botev" a Bulgarilor din Brăila | Muzică bulgărească în interpretarea Grupului vocal „Borianca" al Asociaţiei „Hristo Botev" a Bulgarilor din Brăila, coordonat de prof. Anastasia Andriev - Radulov | Conferire de medalii.

FOTO: Gabriel Stoica şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)