50 de pagini despre Ruşii Lipoveni din Brăila se regăsesc într-un volum „RUȘII LIPOVENI DIN ROMÂNIA: istorie, identitate, comunitate”, editori: Marius Lazăr, Iulia-Elena Hossu, Cluj-Napoca, 2020, 438 p. editat de Institutul pentru Studierea Problemelor Minorităților Naționale al Guvernului României.
Textul despre Ruşii Lipoveni din Brăila include un articol semnat Gabriela Cloşcă, şef Secţia Etnografie, Interviuri − pe baza unui Chestionar conceput de Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice − răspunsuri selectate şi sintetizate de Evdochia Smaznov, informatician, membru CRL Brăila şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”) şi fotografii. Respondenţi la Chestionar: fam. Bariz Dorina (Brăila), fam. Cuțov Paul (Brăila), fam. Isac Teodor (Brăila), fam. Ivlampie Ivan (Galați), fam. Lazăr Raissa (Brăila), fam. M. A. (Brăila), fam. Maliș Ioan (Brăila), fam. O. A. (Brăila), fam. Oprea Androne (Brăila), fam. Prusac Neftodi (Brăila), fam. Sava Ana (Brăila), fam. Smaznov Evdochia (Brăila), fam. Suvac Aurel (Brăila). Textul despre Ruşii Lipoveni din Brăila este o selecţie dintr-un studiu mult mai amplu, publicat iniţial în volumul „... Greci, Evrei, Ruși lipoveni, Turci... Brăila. Reactivarea memoriei culturale a orașului”, editori: Camelia Hristian, Ghena Pricop, Evdochia Smaznov, Editura „Istros” a Muzeului Brăilei, Brăila, 2012, 460 p., apărut în cadrul unui program cultural (manager de proiect – prof. univ. dr. Ionel Cândea, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; concepere proiect şi asistent de proiect – Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice, Muzeul Brăilei „Carol I”), derulat de Muzeul Brăilei – în parteneriat cu Consiliul Judeţean Brăila, Comunitatea Elenă Brăila, Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România - Comunitatea Brăila, Fundaţia „Obscina” a Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România - Brăila şi Uniunea Democrată Turcă din România - filiala Brăila –co- finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional. Ulterior, studiul integral a apărut şi în limba engleză, în cartea „...Greeks, Jews, Lipovan Russians, Turks... Brăila. Awakening the City’s Cultural Memory”, editors: Camelia Hristian, Ghena Pricop, Evdochia Smaznov; English translation: Gabriela Debita, Museum of Braila „Carol I”, Istros Publishing, Brăila, 2014, 500 p.

„Volumul «RUȘII LIPOVENI DIN ROMÂNIA: istorie, identitate, comunitat»” analizează aspectele fundamentale ale identității lipovenilor din România, o minoritate etnică cu comunități importante localizate în sud-estul, respectiv nord-estul țării. Cartea reunește 13 texte structurate în diferite capitole, concepute să reflecte cele mai importante dimensiuni ce compun identitatea acestei comunități: Istorie, Etnografie, Sociologie, Miscellanea. ” Cartea poate fi comandată aici: office@ispmn.gov.ro ; 0040-364-116 261; http://ispmn.gov.ro/nodes/term/slug:carti

Volumul „... Greci, Evrei, Ruși lipoveni, Turci... Brăila. Reactivarea memoriei culturale a orașului” poate fi citit online aici: https://www.muzeulbrailei.ro/images/docs/Volumul_Greci_Evrei_RusiLipoveni_Turci_Braila.pdf

VIDEO. Sursa: Transilvania Policromă. Jurnalista Maria Cinar-Jiga discută cu conf. univ. dr. Marius Lazăr, sociolog şi unul dintre editorii volumului despre edificiul acestei lucrări, dar şi despre diverse detalii din istoricul acestei comunităţi.