Astăzi, 10.06.2021 a fost semnat Acordul de Colaborare între Universitatea de Stat „B.P. Hasdeu” din Cahul, reprezentată de dr. Sergiu Cornea, rector și Muzeul Brăilei „Carol I” reprezentat de dr. Costin Croitoru, manager interimar.
Scopul acordului constă în păstrarea și valorificarea patrimoniului cultural, istoric, etnografic și arheologic din Republica Moldova și din România.
Parteneriatul va contribui la dezvoltarea unor relații de colaborare, în vederea derulării unor activități ce au drept scop îmbunătățirea și eficientizarea participării ambelor instituții la dezvoltarea profesională de educaţie a tinerilor specialiști.
Instituțiile au un bogat parcus comun și sperăm că semnarea acestui acord va impulsiona realizarea unei variate game de activități comune.

Sursa: Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul / via dr. Costin Croitoru (Muzeul Brăilei „Carol I”)