Azi am avut o discuție foarte interesantă relativă la ideea de patrimoniu local – sub diversele sale aspecte, de salvgardare, promovare, valorificare, cu accent pe avatarurile educaționale. În acest context s-a încheiat un acord de colaborare între Muzeul Brăilei „Carol I” reprezentat de subsemnatul, conf. univ. dr. Costin Croitoru și Universitatea „Danubius” din Galați, reprezentată de domnul Rector, prof. univ. dr. William Bernard Harvey. Au participat la acest dialog constructiv Ionuț Ciprian Dobre, vicepreședintele Consiliului Județean Brăila, conf. univ. dr. Corneliu Andy Pușcă, președintele Consiliului de Administrație al Universității și conf. univ. dr. Emanuel Marinescu, prorector pentru relațiile internaționale.

Dr. Costin Croitoru, manager interimar al Muzeului Brăilei „Carol I”.