Despre cercetările arheologice întreprinse în cadrul proiectului finanţat „Peisaje ascunse: explorarea prin teledetecție și LiDAR a drumurilor, granițelor și câmpurilor de luptă din Carpații de Sud-Est (HiLands)”.
Invitaţi: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române şi managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; dr. Stănică Pandrea, şef Secţia Arheologie și conf. univ. dr. Costin Croitoru, cercetător - Secţia Arheologie (Muzeul Brăilei „Carol I”)
Realizator: Lucian Ţilea
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”).

Proiectul este finanţat de: Guvernul României. Programul Proiecte Complexe de Cercetare de Frontieră. Perioada de derulare: 10 oct. 2018 - 9 oct. 2022. Coordonator: Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” Bucureşti. Parteneri: Muzeul Brăilei „Carol I” şi Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni Sfântu Gheorghe, județul Covasna. Director de proiect: dr. Valeriu Sîrbu (Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” Bucureşti)