Vă aşteptăm, cu mare drag, la Colocviul „Panait Istrati" − marţi 16 aprilie 2019, între orele 9.30-12.30; 16.00-18.00, la Muzeul Brăilei „Carol I”- Casa Memorială „Panait Istrati” (Brăila, Grădina Publică).
În perioada 12-20 aprilie 2019 Association Des Amis de Panait Istrati − organizează o călătorie de studii în România, cu genericul „Pe urmele lui Panait Istrati”. Evenimentul include vizite la obiective turistice din București, Brăila, Tulcea şi două zile de colocviu „Panait Istrati" la Muzeul Național al Literaturii Române Bucureşti şi Muzeul Brăilei „Carol I”- Casa Memorială „Panait Istrati”.

În cele două zile  de colocviu, vor prezenta comunicări istorici și critici literari, iubitori ai literaturii lui Panait Istrati, din Franța, Austria și România.

Moderatorii evenimentului: Christian Delrue, preşedinte (Association Des Amis de Panait Istrati) şi conf. univ. dr. Zamfir Bălan, cercetător (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Despre Panait Istrati (link)

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO nr. 1: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)