Din nou în căutarea unor peisaje ascunse, evident cu relevanță arheologică! Azi Nănești, județul Vrancea. Cu dr. Stănică Pandrea, şef Secţia Arheologie (Muzeul Brăilei „Carol I”), Aurora Apostu și Mădălina Mada și Ionuț Stănescu (Muzeul Vrancei), Ghinea Artur (Direcția pentru Cultură Vrancea).

***
Cercetări de teren în cadrul proiectului „Peisaje ascunse: explorarea prin teledetecție și LiDAR a drumurilor, granițelor și câmpurilor de luptă din Carpații de Sud-Est (HiLands)”.
Finanţator: Guvernul României. Programul Proiecte Complexe de Cercetare de Frontieră. Buget, în 2018, pentru Muzeul Brăilei „Carol I” (tranşa 1): 85.000 lei. Buget, în 2019, pentru Muzeul Brăilei „Carol I” (tranşa 2): 348.949 RON. Buget, în 2020, pentru Muzeul Brăilei „Carol I” (tranşa 3): 354.949 RON; Buget, în 2021, pentru Muzeul Brăilei „Carol I” (tranşa 4): 354.949 RON. Perioada de derulare: 10 oct. 2018 - 9 oct. 2022. Coordonator: Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” Bucureşti. Parteneri: Muzeul Brăilei „Carol I” şi Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni Sfântu Gheorghe, județul Covasna. Director de proiect: dr. Valeriu Sîrbu, Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” Bucureşti.

Sursa text și FOTO: conf. univ. dr. Costin Croitoru (Muzeul Brăilei „Carol I”)