Muzeul Brăilei „Carol I” (România) și Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul (Moldova), în colaborare cu Asociația „Frontiera Gălățeană”, Liceul de Arte „Dimitrie Cuclin” Galați, Primăria Comunei Oancea, Primăria Comunei Valea Mărului, și cu sprijinul Poliției Locale Galați și al Inspectoratului de Poliție Cahul, au organizat la sediul Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul manifestarea publică „Memoria Chipului: De la Burebista la Ferdinand Întregitorul", constând dintr-o expoziție documentară în care sunt expuse basoreliefuri cu reprezentări ale unor figuri istorice și un colocviu tematic. Pentru a se recrea atmosfera specifică epocilor reprezentate de personajele ilustrate de basoreliefuri s-au utilizat 6 stindarde / steaguri și mai multe ținute (uniforme) „de epocă”, ce au fost purtate de voluntari ai asociațiilor implicate în proiect și studenți.

Au susţinut intervenţii: Prof. univ. dr. habilitat Andrei Popa, rectorul Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul; Prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; Excelenţa sa, Anca Corfu, consulul general al României la Cahul; Colonel (r) Didel Bădărău, preşedintele Asociaţiei „Frontiera Gălăţeană”; Preasfinţitul părinte Veniamin Goreanu, episcopul Basarabiei de Sud; Comisar şef Sergiu Costandachi, şeful Inspectoratului de Poliție Cahul; Colonel (r) Petrică Hahui, director general al Poliției Locale Galați; Conf. univ. dr. Sergiu Cornea, prorectorul Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul; Colonel (r) Victor Chiriloaie, primarul comunei Oancea; Florin Virgil Doca, primarul comunei Valea Mărului; Colonel (r) Adrian Tăbăcaru, membru al Asociaţiei „Frontiera Gălăţeană”. Moderatori: Conf. univ. dr. Costin Croitoru, cercetător şi Conf. univ. dr. Ion Gheleţchi.

Conf. univ. dr. Costin Croitoru, cercetător - Secţia Arheologie

FOTO. Sursa: conf. univ. dr. Costin Croitoru
Vernisajul expoziției permanente de basoreliefuri istorice „Memoria Chipului: De la Burebista la Ferdinand Întregitorul” la sediul Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul. Sursa: Universitatea „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul (link)