Anton Jasusch: From the First World War, 1920–1924, East Slovak Gallery, Košice

Muzeograful Drd. Alina-Ruxandra Mircea va participa, în perioada 6 – 7 decembrie 2019, la conferinţa internaţională „Multiplying Modernity: Vernacular Modernisms, Nostalgia and the Avant-Garde” („Multiplicând Modernitatea: Modernisme vernaculare, nostalgie şi Avangardă”), organizată la Východoslovenská Galéria din Caşovia (Košice), Slovacia.

Comunicarea Alinei-Ruxandra Mircea se intitulează „International Models, National Traditions, and Oikophilia in 1930s Romania: The Quest for Regional Identity in the Art of Gheorghe Naum”.

Conferinţa este parte a proiectului de cercetare „Continuity / Rupture: Art and Architecture in Central Europe 1918–1939” („Continuitate / ruptură: Arta şi arhitectura Europei Centrale. 1918–1939”), coordonat de Prof. Matthew Rampley (Universitatea Masaryk, Brno) şi susţinut de Consiliul European pentru Cercetare.

Programul conferinţei (în limba engleză) poate fi consultat la adresa https://craace.com/category/events/.