Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Etnografie a organizat luni, 24 iunie 2019, ora 11.30, la sediul din strada Polonă, nr. 14, o activitate cu tema „Drăgaica – zâna cu parfum de miere". Activitatea a fost organizată în colaborare cu Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iași, Reprezentanța Galați-Tecuci și este parte integrantă a proiectului „Interferente culturale interetnice”.
Programul a cuprins:
- Întâlnire cu scriitoarea Cezarina Adamescu;
- Dansuri populare susținute de ansamblul Școlii Populare de Arte „Vespasian Lungu” Brăila, coordonat de profesorul Neculai Ciurea.
A prezentat: Violeta Craiu, scriitor.
Moderator: dr. Brîndușa Ilie, muzeograf.
„Drăgaica” sau „Sânzienele” este un ritual agrar practicat în Moldova, Muntenia și Oltenia, în preajma solstițiului de vară, de obicei în data de 24 iunie, și are ca scop prosperitatea și protecția culturilor de cereale.

FOTO: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”) şi Cristian Morozan (Școala Populară de Arte „Vespasian Lungu” Brăila)
VIDEO nr. 1/3: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)
VIDEO nr. 2/3: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)
VIDEO nr. 3/3: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)