Muzeul Brăilei „Carol I” a sărbătorit miercuri, 9 septembrie 2020, ora 17.00, împlinirea a 25 de ani de la înființarea Editurii Istros și reușita celor 625 de titluri, din care 15 au primit Premiul Academiei Române.

Activitatea s-a desfășurat în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I” din Piața Traian, nr. 3.

Cu acest prilej a fiostdezvelită Placa Centrul de Studii Dunărene Brăila, sub egida Academiei Române.

A fost conferită medalia MUZEUL BRĂILEI „CAROL I” – EDITURA ISTROS –  25 DE ANI  –  1995-2020.

Ne-au onorat cu prezența:

-        ÎPS dr. Casian Crăciun, Arhiepiscopul „Dunării de Jos”;

-        Acad. Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române;

-        Acad. Victor Spinei, Vicepreședinte  - Academia Română.

În holul muzeului poate fi vizitată expoziția de carte Editura Istros a Muzeului Brăilei „Carol I” – 25 de ani.

Participarea la activitate a fost în limita a 50 de locuri, cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul Ministerului Sănătății (mască obligatorie, distanță 2 m.).

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)