Oaspeţii din Ucraina − sosiţi la Brăila într-o excursie organizată de Asociația Centrul de Informare al României din Ismail (CIRo) în cadrul programului „DESCOPERĂ ȘI CUNOAȘTE ROMÂNIA” − au vizitat expoziţiile deschise la Muzeul Brăilei „Carol I" - expoziţiile permanente şi temporare de Arheologie, Istorie şi Artă, Galeria de Artă „Gheorghe Naum", Centrul Diversităţii Culturale și alte obiective turistice din municipiul Brăila.
La sediul Muzeului Brăilei „Carol I" - corpul A, oaspeţii au vizitat: Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos” │ Expoziţia temporară „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea │ Expoziţia temporară „Eroii de lângă noi”, organizată cu ocazia Zilei Pompierilor din România. Include: Piese din patrimoniul Muzeului Național al Pompierilor „Foișorul de Foc” București │Piese din patrimoniul Muzeului Brăilei „Carol I” │Obiecte din dotarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dunărea” al județului Brăila │Machete de mașini de pompieri din colecția particulară a domnului Codrin - Răzvan Țiplea din Iași │ Expoziţia temporară: „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual” │ Expoziţia temporară: „Portretul lui Barbu Catargiu”, de Theodor Aman.
A prezentat: conf. univ. dr. Costin Croitoru, cercetător.

FOTO: Centrul de Informare al României din Ismail