Lucrările aparţin elevilor de la Școala Gimnazială „Ion Băncilă”, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu” Brăila, Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” şi Liceul de Arte „Hariclea Darclée" Brăila, participanţi la Concursul de creaţie „Călătorie în timp. Trecutul desenat de copii".
Copiii au fost îndrumaţi în crearea poveştilor desenate şi alegerea subiectelor de către doamnele profesoare Silvia Manea, Elena Gomolea şi Gianina Băjenică, cărora le mulţumim pentru implicare. Mulţumim, de asemenea, şi colegelor noastre Viorica Preda, muzeograf şi Daniela Puia, conservator, pentru ajutorul acordat la organizarea concursului.
Câştigătorii concursului vor fi anunţaţi mâine, 10 iunie 2021.
Festivitatea de premiere va avea loc sâmbătă, 12 iunie 2021, în cadrul evenimentului „Noaptea Muzeelor", la sediul Muzeului Brăilei „Carol I" din Piaţa Traian, nr. 3, Brăila, începând cu ora 16.00.
Concursul este organizat de Secţia Arheologie a Muzeului Brăilei „Carol I".
Coordonator: Viorel Stoian, muzeograf.

Câştigătorii Concursului de creaţie „CĂLĂTORIE ÎN TIMP. TRECUTUL DESENAT DE COPII”

Premiul I

Irina Cristina Straton
Ştefan Tudorie

PREMII
PREMII I = Acces gratuit pentru 3 persoane la toate expoziţiile permanente şi temporare ale muzeului.
PREMIUL II = Acces gratuit pentru 3 persoane la una din expoziţiile permanente şi temporare ale muzeului, la alegere.
PREMIUL III = Acces gratuit pentru 2 persoane la una din expoziţiile permanente şi temporare ale muzeului, la alegere.

DIPLOME DE PARTICIPARE
Festivitatea de premiere va avea loc sâmbătă, 12 iunie 2021, în cadrul evenimentului „Noaptea Muzeelor", la sediul muzeului din Piaţa Traian, nr. 3, Brăila, începând cu ora 16.00.
Premiile vor fi expediate celor care nu pot ajunge la festivitate prin intermediul profesorilor coordonatori.

Viorel Stoian, muzeograf - Secţia Arheologie