Sâmbătă, 9 martie 2019, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Secţia Etnografie, reprezentat de dr. Brîndușa Ilie, muzeograf, într-un cadru minunat, elevii Şcolii Gimnaziale „Ion Băncilă” Brăila, implicaţi în Proiectul Educaţional Judeţean „Tradiţiile româneşti - punte între cultural şi uman”, alături de copiii din Proiectul Catehetic „Hristos împărtăşit copiilor” din Parohia „Sf. Arhangheli” Brăila și de cei participanţi la Proiectul Educațional „Construim împreună”, dedicat copiilor cu sindrom Down și autism, desfășurat de către d-na Cherciu Camelia la Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila în colaborare cu Asociația Botez Vlad Sergiu și „S.O.S. Autism” Brăila (președinte: d-na Adriana Ene) au desfăşurat o activitate cultural-educativă cu scop filantropic, sub genericul „Satul românesc în sufletul copiilor” - șezătoare, urmată de un program de cântece și dansuri populare. Multumiri tuturor celor implicaţi!

Instituții implicate:
1. Muzeul Brăilei „Carol I” – manager, prof. univ. dr. Cândea Ionel
2. Parohia „Sf. Arhangheli” Brăila – preot paroh Țugui Victor
3. Școala Gimnazială „Ion Băncilă” Brăila, director Dumitriu Anamaria
4. Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila – manager, Neagu Dragoș-Adrian
5. Asociația „Botez Vlad Sergiu ”
6. „S.O.S. Autism” Brăila - președinte: d-na Adriana Ene.

Proiectul face parte din seria de manifestări organizate în cadrul „Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)”, așa cum a fost declarat anul 2019 în Patriarhia Română.

Moderator: dr. Brîndușa Ilie, muzeograf - Secţia Etnografie.

FOTO: Anca Radu