Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat, sâmbătă, 15 februarie 2020, ora 10.00, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, activitatea intitulată „Familii de domnitori, în istoria românilor”, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ion Băncilă” și Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Brăila.

A prezentat: Geta Șerbănescu, muzeograf – Serviciul Relații Publice, coordonator.

În cadrul parteneriatului, reprezentanții Școlii Gimnaziale „Ion Băncilă” sunt prof. Anamaria Dumitriu, director, prof. Marioara Popa, director adjunct, prof. Gicuța Caragață, prof. Aneta Trezi, iar din partea Parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” – pr. Paroh Victor Țugui, pr. Mihai Duca, as. social Margareta Țugui, prof. Gabriela Ion, prof. Loredana Vasiloancă, prof. Liliana Tudosie, prof. Daniela Almășanu.

Evenimentul s-a defășurat în cadrul Concursului Național „Iubirea lui Hristos în familia mea”, inițiat de Patriarhia Română.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)