Festivalul Internaţional „MIHAIL SEBASTIAN", ediţia a VI-a s-a desfășurat în perioada 1-3 noiembrie 2018, la Teatrul „Maria Filotti", Muzeul Brăilei „Carol I" și Biblioteca Județeană „Panait Istrati". În program: Piese de teatru │Concerte │Mese rotunde │Comunicări ştiinţifice │Lansări de carte │ Acte dramaturgice. Demarat în 2013 la Brăila, orașul natal al scriitorului, dramaturgului și publicistului Mihail Sebastian, la inițiativa dr. Aurel Vainer, Președinte al Federației Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic, evenimentul este organizat prin Departamentul Cultură, Artă, Media al Federației Comunităților Evreiești din România, condus de Robert Schorr. Manifestarea beneficiază de sprijinul Ministerului Culturii și Identității Naționale și are ca parteneri Primăria Municipiului Brăila, Teatrul „Maria Filotti”, Consiliul Județean Brăila, Muzeul Brăilei „Carol I”, JDC România, Fundația Caritatea, Comunitatea Evreilor Brăila, Comunitatea Evreilor București, Biblioteca Județeană „Panait Istrati”, Prefectura Brăila. Sponsori: societățile „Borsec” și „Tuborg”. La Muzeul Brăilei „Carol I", în ziua a doua a festivalului, programul a inclus: Lansare de carte: „Eliade și brăilenii" de dr. Valentin Popa, apărută la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”. A prezentat: prof. dr. Viorel Coman, cercetător │ Comunicare științifică „Ion Ursulescu – valori ale patrimoniului evreiesc la Brăila", apărută la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei (20 de ani de apariție). A prezentat: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I” │ Comunicare științifică „Evreitate și românitate la Mihail Sebastian”. A prezentat: lector univ. dr. Valentin Popa, muzeograf │Masă rotundă „Mihail Sebastian, teoretician al romanului". A prezentat: prof. dr. Viorel Coman, cercetător │Lansare de carte & scenete de teatru, în prezența autoarei, Elena Dumitrescu – Nentwig (Germania / Portugalia) „Teatru - «O chestiune de onoare» & «Tânăr pentru o zi»". Au prezentat: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I” și Ovidiu Șimonca, redactor șef adjunct  „Observatorul cultural” │ Momente teatrale interpretate de elevii Liceului „Gheorghe Munteanu - Murgoci” (coordonator: prof. dr. Viorel Coman).

Ziua 1
FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")

Ziua a 2-a
FOTO: Gabriel Stoica şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")