Organizator: Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România.
Parteneri: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Primăria Municipiului Brăila, Consiliul Județean Brăila, Instituția Prefectului – Județul Brăila, Teatrul „Maria Filotti” Brăila, Muzeul Brăilei „Carol I”, JDC România, Fundația Caritatea, Comunitatea Evreilor din Brăila, Comunitatea Evreilor din București.
Sponsori: Supercom S.A., Borsec și Tuborg.

Ziua I. Program: Alocuţiuni: dr. Aurel Vainer – preşedintele Federaţiei Comunităţilor Evreieşti din România; Robert Schorr, director Departamentul Cultură al FCER; Lucian Sabados, managerul Teatrului „Maria Filotti”; Marian Viorel Dragomir, primarul Municipiului Brăila, prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române şi managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; Aurora Caravasile, consilier superior, reprezentantul Ministerului Culturii; Nadia Ustinescu, preşedintele Comunităţii Evreilor Brăila. Au urmat: Armanda Filipine, managerul Revistei „Brăila Chirei" – cu lectură din romanul „Fereastra galbenă”, semnat Armanda Filipine; un moment artistic în interpetarea actorilor Cristina Deleanu şi Eugen Cristea şi seară evreiască.

FOTO: Gabriel Stoica, Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”) şi Armanda Filipine („Brăila Chirei”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Armanda Filipine („Brăila Chirei")

ZIUA 2. Prezentări: Alexandru Marinescu, directorul Editurii „Hasefer" a FCER; Petru Costea, cercetător - Institutul de Istorie şi Teorie Literară „George Călinescu"; Geo Şerban, istoric şi critic literar; Eva Galabos, Senior Editor - „Realitatea evreiască". Au mai vorbit: Robert Schorr, director Departamentul Cultură al FCER şi prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Ziua 3. Moderator: dr. Aurel Vainer, președintele Federației Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic. Au participat: dr. Viorel Coman, profesor și scriitor; prof. univ. dr. Ionel Cândea, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; conf. univ. dr. Zamfir Bălan, cercetător științific (Muzeul Brăilei „Carol I”); prof. univ. dr. Bogdan Crețu, directorul Institutului de Filologie Română „Alexandru Philippide” Iași; lector univ. dr. Valentin Popa, muzeograf (Muzeul Brăilei „Carol I”). A mai vorbit: Robert Schorr, director Departamentul Cultură al FCER.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)