Au fost reunite două proiecte de educaţie muzeală: „Prin Cultură, mai aproape de copiii din Lacu Dulce” şi „Şuţeşti între tradiţie şi actualitate/ Şuţeşti maskar tradicia vi somvaxutnipen". Parteneri: Şcoala Gimnazială Şuţesti, prof înv primar Maria Cornea & Centrul Social Multifuncţional - asistent social Gina Bărbuţă.
Participanţii au vizitat: Expoziţia permanentă │Expoziţia temporară: „Măestrie şi culoare în universul satului românesc”. Port tradiţional românesc şi lucrări de artă plastică semnate de Augustin Lucici, din colecţiile Muzeului Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti, jud. Argeş │Expoziţia temporară: „Centre de olărit din România. Colecţia Zahacinschi” │Expoziţia temporară: „Mărite Eminescu", grafică realizată de Constanța Abălașei Donosă, artist plastic.
Coordonator eveniment şi prezentare în expoziţii: dr. Brînduşa Ilie, muzeograf - Secţia Etnografie.

FOTO: Anca Radu