În imagine: Ion Gâță | „Nud de femeie. Schiță” | nedatat [probabil anii 1980] | tuș pe hârtie | colecția familiei artistului.
Grafica: Alina-Ruxandra Mircea, muzeograf - Secţia Artă.

Pictorul și profesorul Ion Gâță (13 februarie 1946 – 25 iulie 1994).
Fotografie din anul 1986 (detaliu) | arhiva familiei artistului.

ION GÂȚĂ. STUDII, SCHIȚE, ÎNCERCĂRI
Expoziție de desen
Galeria „Gheorghe Naum” | 13.02. – 14.03.2021
miercuri – duminică, 09:00 – 17:00 | intrarea gratuită
Pe 13 februarie, anul acesta, pictorul și profesorul Ion Gâță (1946–1994) ar fi împlinit 75 de ani. În dorința de onora acest moment, Muzeul Brăilei „Carol I” și familia artistului vă invită la o expoziție care îl descoperă pe Ion Gâță într-o ipostază mai puțin cunoscută: aceea de desenator.
Expoziția prezintă o selecție de 41 de lucrări, parte a unui corpus mai amplu de desene niciodată publicat sau expus până acum. Cele mai multe sunt schițe și studii de atelier care surprind, într-o varietate de tehnici, frumusețea și expresivitatea corpului uman. Ele au fost realizate, cel mai probabil, în perioada cuprinsă între finele anilor 1970 și mijlocul anilor 1980.
Ion Gâță a absolvit Facultatea de Arte Plastice, Secția Desen, a Institutului „Nicolae Grigorescu” din București în anul 1974. Vreme de două decenii, de la absolvire și până la dispariția sa prematură, în vara anului 1994, a fost una dintre cele mai active prezențe pe scena artistică brăileană, unde s-a afirmat cu precădere în genul picturii de peisaj. A participat la peste 80 de expoziții de grup locale și naționale, la tabere de documentare și de creație, a deschis nouă expoziții personale. Între 1993 și 1994, a fost Președintele Filialei Brăila a Uniunii Artiștilor Plastici. Concomitent, s-a dedicat cu multă pasiune învățământului, fiind un profesor foarte îndrăgit de generațiile de elevi pe care le-a îndrumat în domeniile desenului și picturii.
Expoziția „Studii, schițe, încercări” va putea fi vizitată la Galeria „Gheorghe Naum” (Piața Traian nr. 3, intrarea prin Calea Galați), de miercuri până duminică, inclusiv, în perioada cuprinsă între 13 februarie și 14 martie 2021.*
Nădăjduim că ea va fi o surpriză plăcută pentru cei care l-au cunoscut și apreciat pe omul și pe artistul Ion Gâță și un prilej de delectare pentru aceia care acum au posibilitatea să îl descopere.

Alina-Ruxandra Mircea
Muzeograf

* Vizitarea expoziției se va desfășura cu respectarea normelor sanitare impuse de actuala situație epidemiologică: maximum 10 persoane prezente concomitent, păstrarea distanței inter-personale, purtarea măștii de protecție.

Chiar și în desen, Ion Gâță rămâne în primul rând pictor. Este o calitate vizibilă în special în lucrările în cărbune, unde desenul este aproape de fiecare dată locul unei tatonări, al unei succesiuni de alegeri și procedee. Pe măsură ce construiesc forma, urmele cărbunelui - linii,  hașuri, uneori pete - sugerează și atmosfera conținătoare și capătă, în felul acesta, virtuți picturale.

Curator: Alina-Ruxandra Mircea, muzeograf - Secţia Artă.

Studiile de atelier sunt, pentru un artist, instrumente indispensabile de învățare și de explorare a lumii înconjurătoare. Pentru că sunt considerate îndeobște ca mijloace, stadii provizorii, și nu ca lucrări finite, cu interes de sine stătător, ele fac rar obiectul expozițiilor. Însă astfel de expoziții oferă ocazia prețioasă de a „privi peste umărul” artistului și de a pătrunde puțin în intimitatea travaliului său.