Muzeul Brăilei, Secţia de Ştiinţe ale Naturii, împreună cu Grădiniţele nr. 8, 37, 7, 9, 47 din Brăila, Grădiniţa de copii din Pitulaţi, Şcolile „I.L.Caragiale” şi „Fănuş Neagu” din Brăila, vă invită să vizitaţi expoziţia de desene şi lucrări practice „LA MULŢI ANI RIŢA VEVERIŢA!.
Expoziţia de desene va fi deschisă în perioada 21 martie-15 aprilie 2006, în sala de expoziţii temporare a Secţiei de Ştiinţele Naturii.
Expoziţia face parte din proiectul educaţional „IUBEŞTE ŞI RESPECTĂ NATURĂ” şi a fost inclusă în cadrul manifestărilor culturale dedicate „Lunii Pădurii”.
Invitaţia micilor ecologişti către cei care iubesc vietăţile pădurii:
Noi, Micii Ecologişti, înscrişi în proiectul educaţional „IUBEŞTE ŞI RESPECTĂ NATURA”, iniţiat de educatoarea ANGELICA SURDU, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, Muzeul Brăilei-Secţia de Ştiinţe ale Naturii, Administraţia Parcului Natural Balta Mică a Brăilei, Agenţia pentru Protecţia Mediului Brăila, vă invităm să sărbătorim împreună una dintre cele mai îndrăgite vietăţi din pădure – VEVERIŢA.
Astfel, noi ne-am propus să organizăm următoarele acţiuni:
- 15 martie 2006, ora 11.00, la Grădiniţa nr. 8 din Brăila, CONCURS DE DESENE cu tema VEVERIŢA ŞI HABITATUL EI, jurizat de specialişti din domeniu: prof. Constantin Lucian, prof. Constantin Boier Dondoş
- 21 martie 2006, ora 11.00, la Secţia de Ştiinţe ale Naturii (Muzeul Brăilei), vernisajul expoziţiei de desene şi lucrări practice ale copiilor din Grădiniţele nr. 8, 37, 7, 9, 47 Brăila, Grădiniţa de copii din Pitulaţi, Şcolile „I.L.Caragiale” şi „Fănuş Neagu” din Brăila
- 22 martie 2006, ora 11.00, în faţa Primăriei Municipiului Brăila, adunarea Micilor Ecologişti pentru a marca sărbătorirea Zilei Mondiale a Apei
- 31 martie 2006, ora 11.00, se va organiza un spectacol cu titlul „LA MULŢI ANI, RIŢA VEVERIŢA”, precum şi o paradă a costumelor cu tema „CEA MAI FRUMOASĂ VEVERIŢĂ”.

dr. Nicolae Onea
Şef Secţie Ştiinţele Naturii