Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat miercuri, 4 decembrie 2019, ora 17.00, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria” de la sediul din Piața Traian, nr. 3, lansarea cărții „Bafta, Devla și Haramul / Studii despre cultura și religia romilor", în prezența autorului Mirel Bănică.
Cartea este apărută la Editura Polirom din Iași.
Prezentări: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; lector univ. dr. Valentin Popa, muzeograf; prof. dr. Viorel Coman, cercetător; dr. Mirel Bănică, cercetător la Institutul de Istorie a Religiilor al Academiei Române.
La eveniment au participat IPS dr. Casian Crăciun, Arhiepiscopul Dunării de Jos; Adrian George Palade, prefectul Judeţului Brăila; Ionel Epureanu, vicepreședinte al Consiliului Județean Brăila; Gina Anton, președintele Asociației Partida Romilor Brăila.

FOTO: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)
Video 1/2: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)
Video 2/2: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)