Manifestarea cultural-artistică dedicată împlinirii a 129 de ani de la nașterea marelui critic și istoric literar Dumitru Panaitescu Perpessicius va avea loc luni, 26 octombrie 2020, ora 10.00, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Casa Memorială „Dumitru Panaitescu Perpessicius” (str. Cetății nr. 70).

Organizatori: Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Memoriale, în colaborare cu Liceul Pedagogic „Dumitru Panaitescu Perpessicius” Brăila.

Program:
-  sesiune de comunicări științifice: „Pluralitatea creației perpessiciene”, ediția a IX-a; vor susține lucrări elevi ai clasei a XI-a A, Liceul Pedagogic „D. P. Perpessicius” Brăila; coordonator: profesor  Florentina Vasile;
-  activitate cultural-artistică: „Omagiu lui Perpessicius”; participă elevi ai clasei a XI-a C, Liceul Pedagogic  „D. P. Perpessicius” Brăila; coordonator: profesor Carmen Aldea;
- vernisajul expoziției temporare „O lume închinată cărții”; expoziția cuprinde piese din Fondul memorial „Dumitru Panaitescu Perpessicius”: carte de autor, carte cu dedicații, manuscrise perpessiciene și fotografii.

Coordonator și moderator: Elena Ilie, șef Secția Memoriale.

Activitatea se va desfășura în serii de câte 4 elevi însoțiți de profesorul coordonator, asigurându-se respectarea măsurilor pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus, conform Hotărârii nr. 52 din 12 octombrie 2020 a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Brăila și cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul ministrului sănătății (mască obligatorie, dezinfectarea mâinilor, distanță 2 m., dezinfectarea spațiilor).

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)