Muzeul Brăilei „Carol I”, în colaborare cu U. M. „Vlaicu Vodă” Brăila, a organizat vineri, 15 iunie 2018, ora 10, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I”, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria” (Piața Traian, nr. 3), o manifestare dedicată lui Vladislav Vlaicu, Domn al Țării Românești (1364 – c. 1377).
A prezentat: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.
Au participat ofițeri, maiștri militari și ostași ai U. M. „Vlaicu Vodă” Brăila.
Activitatea a avut loc în cadrul sărbătoririi a 650 de ani de atestare documentară a orașului Brăila, realizată în timpul domniei lui Vladislav Vlaicu printr-un tratat comercial acordat negustorilor brașoveni (20 ianuarie 1368).

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)