Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat duminică, 23 august 2020, ora 11, la sediul din Piața Traian, nr. 3, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, o manifestare dedicată ZILEI MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I” ( 23 august 1881 – 23 august 2020). În sală au putut intra 20 de persoane.

Program:

- Prezentare PowerPoint susținută de dr. Valeriu Sîrbu, director adjunct al Muzeului Brăilei „Carol I” (până în martie 2018): „Cu dacii în jurul lumii / 40 de ani în 10 minute";

- Lansarea cărții „Tracii și vecinii lor în antichitate: arheologie și istorie / The Thracians and Their Neighbours in Antiquity: Archaelogy and History", volum de studii în onoarea lui Valeriu Sîrbu la aniversarea a 70 de ani, apărut la Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I” în anul 2020; editor: Ionel Cândea;

- Lansarea revistei „Istros" XXV, apărută la Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I”, în anul 2019;

- Lansarea cărții „Clădiri școlare din România, 1864-1914 / Politică de construire și model spațial", autor Ramona Caramelea, volum apărut la Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I” în anul 2020, colecția „Teze de doctorat”, seria „Istorie”.

Moderator: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO LIVE: Armanda Filipine („Brăila Chirei")