Muzeul Brăilei „Carol I” vă invită la manifestările dedicate poetului Mihai Eminescu și Zilei Culturii Naționale, miercuri, 15 ianuarie 2020. Activitățile sunt organizate de Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Memoriale, în colaborare cu Muzeul Național al Literaturii Române București și Muzeul Național al Literaturii Române Iași și se vor desfășura după cum urmează:
- ora 10.00, la Casa Memorială „D. P. Perpessicius” (strada Cetății, nr. 70), vernisajul expoziției „Eminescu, ieri și azi"; A prezentat: Elena Ilie, şef Secţia Memoriale
- ora 11.00, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I” (Piața Traian, nr. 3):
· Vernisajul expoziției „Luceafărul, în viziunea artistului Mișu Teișanu”, organizată de Muzeul Național al Literaturii Române București;
· Vernisajul expoziției „Eminescu în medalii, plachete, monede și insigne”, organizată de Muzeul Național al Literaturii Române Iași.
Au prezentat: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, manager şi conf. univ. dr. Zamfir Bălan, cercetător.
· Conferința „Ipostaze ale visului eminescian”; A prezentat: dr. Viorel Coman.
Moderator: prof. univ. dr. Ionel Cândea.

La eveniment a participat şi preşedintele Consiliului Judeţean Brăila, Francisk Iulian Chiriac

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO:  nr. 1: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO:  nr. 2: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)