Expoziţia este organizată în cadrul proiectului educaţional „Punte între trecut, prezent şi viitor”, derulat de Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” şi parteneri: Inspectoratul Şcolar Judeţean Brăila şi Muzeul Brăilei „Carol I” – Centrul Diversităţii Culturale.
Coordonatori proiect: prof. Tudoriţa Manu, prof. Mihaela Tureac, prof. Alexandru Diţă, director (Liceul Tehnologic „Grigore Moisil”) şi Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice (Muzeul Brăilei „Carol I”)

În acelaşi spaţiu poate fi vizitată expoziţia temporară „Parfum de epocă. Viaţă cotidiană între anii 1900 - 1950”, organizată în colaborare cu colecţionarii ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru (Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti) şi Comunitatea Elenă Brăila.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)