Academia Română anunță desfășurarea la București, în săptămâna 2-6 septembrie 2019, a celui de-al XII-lea Congres Internațional de Studii Sud-Est Europene, cu tema generală „Dinamici politice, sociale și religioase în Sud-Estul Europei".
Prof. unv. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeul Brăilei „Carol I", membru în Comitetul Ştiinţific al Congresului Internațional de Studii Sud-Est Europene este moderator al secţiunii „The Black Sea and Its Straits: a Permanency of South-East European History / La Mer Noire et ses détroits: une permanence historique sud-est européenne" şi, de asemenea, va susţine comunicarea ştiinţifică „Sur le Danube maritime : la ville de Brăila/Ibrail et ses fortifications (milieu du XVIe–début du XIXe siècle)".
Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I" este prezentă cu stand la eveniment.
Congresul are ca invitați peste 400 de specialiști din peste 30 de țări și este organizat în parteneriat cu Association Internationale d’Études du Sud-Est Européen (AIESEE)

PROGRAMME

ABSTRACTS

The Congress website for news and updated practical information

La standul Editurii „Istros": Geta Şerbănescu, muzeograf - Serviciul Relaţii Publice şi Liliana Şerban, muzeograf - Secţia Memoriale.

FOTO: Geta Şerbănescu şi Liliana Şerban (Muzeul Brăilei „Carol I")