Încă două lucrări donate de artiștii plastici de origine greacă pentru campania umanitară AJUTĂM POPORUL GREC!, ca urmare a incendiilor care au loc pe teritoriul Greciei. Cele 13 LUCRĂRI DE ARTĂ POT FI ACHIZIȚIONATE la PREȚURI SIMBOLICE, în cadrul unui eveniment caritabil organizat sâmbătă, 4 septembrie 2021, ora 18.00, la sediul din str. Malului nr. 1.

Lista lucrărilor care pot fi achiziționate:
Elena Salomeea Kaloxilos Moraru | Costume grecești | acuarelă, 42 x 30 cm.
Elena Salomeea Kaloxilos Moraru | Grecul | acuarelă, 42 x 32 cm.
Elena Salomeea Kaloxilos Moraru | Dans | acuarelă, 42 x 30 cm.
Dennis Teodorescu | „Parfum de Grecia" | ulei pe pânză, 70 x 50 cm.
Traian Tsamuris | „Panoramă din insula Simi" | tuș pe carton, 36 x 82 cm.
Jana Andreescu | „Balcic" | acuarelă, 40 x 30 cm.
Jana Andreescu | „Dimineață" | acuarelă, 50 x 35 cm.
Jana Andreescu | „Luminiș" | acuarelă, 50 x 35 cm.
Gheorghe Andreescu | „Zbor" | relief, 25 x 20 cm.
Gheorghe Andreescu | „Mit grecesc" | desen, 22 x 32 cm.
Marilena Ioanid | „Amintiri" | grafică, tehnică creion grafit pe hârtie,  17 x 23 cm.
Marilena Ioanid | „Ferestre" | grafică, tehnică mixtă ( liner și creion colorat), 17 x 23 cm.
Marilena Ioanid | „Flori pufoase" | pastel pe hârtie cartonată colorată, 30 x 42 cm.
Pot fi achiziționate și obiecte realizate în cadrul Cercului de Pictură al Comunității Elene Brăila, coordonat de artistul plastic prof. Elena Salomeea Kaloxilos Moraru.
De asemenea, pot fi făcute donații în bani.

***

Muzeul Brăilei „Carol I” sprijină campania umanitară AJUTĂM POPORUL GREC!, inițiată de Uniunea Elenă din România.
Toate persoanele care vor achiziționa lucrări de artă sau obiecte handmade, precum și toți cei care vor contribui cu donații în bani vor primi un tichet de ACCES GRATUIT PENTRU 2 PERSOANE ÎN TOATE EXPOZIŢIILE PERMANENTE ŞI TEMPORARE DESCHISE LA MUZEUL BRĂILEI „CAROL  I”.
Persoana care va achiziționa - cu suma cea mai mare - o lucrare de artă va primi și cărți apărute la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”.
Vă așteptăm cu mare drag!

Articol semnat Marian Gheorghe / Sursa: „Obiectiv. Vocea Brăilei”.

Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice,
coordonatoarea Centrului Diversităţii Culturale