Cam asta se întâmplă la noi. Activitatea e aparent normală, dar din păcate... e o linişte apăsătoare în expoziţii...

Pe scurt, sunt dezinfectate de mai multe ori pe zi toate spaţiile interioare, sunt descărcate datele legate de temperatură şi umiditate din termohigrometre şi sunt verificate dezumidificatoarele şi umidificatoarele pentru că obiectele de patrimoniu au nevoie de un anume microclimat (şi în sălile de expoziţie şi în depozite), sunt conservate artefacte şi este asigurată securitatea lor. Pentru că avem un pic de respiro se lucrează la restaurarea unor obiecte. Alţi colegi fotografiază, desenează şi digitizează obiecte de patrimoniu. Se desfăşoară activitate de cercetare şi documentare pentru viitoare articole, prezentări, prelegeri şi ghidaje tematice. Sunt pregătite obiecte şi scanate imagini pentru viitoarele expoziţii temporare. Avem multe temeri dar şi speranţa că #VaFiBine. În depozite sunt desprăfuite şi verificate obiectele şi cărţile, în computere sunt ordonate arhivele digitale. Sunt întocmite rapoarte, statistici, adrese, dispoziţii de plată ş.a. Sunt întreţinute spaţiile exterioare (azi, de exemplu, colegii au cosit iarba în curte la Secţia Etnografie). Se lucrează încă la tehnoredactare de carte. În ultimele zile am constatat că a crescut numărul de comenzi de carte de la „Istros” (prin poştă). Este mai mare şi numărul de vizitatori pe website şi aici ... şi vă mulţumim, dragi prieteni că sunteţi alături de noi! (Vom adăuga aici şi alte imagini în zilele următoare.)

Suntem doar la un click distanţă! #STAŢIACASA!

FOTO 1
FOTO 2
FOTO 3
VIDEO: Viorel Stoian (Muzeul Brăilei „Carol I” )