Conferința „Provocări și oportunități în educație: aspecte științifice și practice” a Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul s-a desfăşurat online, marţi, 22 decembrie 2020, începând cu ora 9.30.
Manifestarea a fost organizată în colaborare cu Muzeul Brăilei „Carol I”, Universitatea din Pitești și Muzeul Vrancei.
În cadrul evenimentului, a fost semnalată apariția, la Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I”, a două volume editate în colaborare cu Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul:
       1. „Judeţul Cahul în componenţa României Mari”, editor Costin Croitoru, Editura Istros a Muzeului Brăilei „Carol I”, Cahul-Brăila, 2020 (Academia Română. Centrul de Studii Dunărene Brăila).
        2. „Miscellanea Historica et Archaeologica in Memoriam Dumitru Berciu”, editori: Constantin Augustus Bărbulescu, Costin Croitoru, Ovidiu Vasile Udrescu, Editura Istros a Muzeului Brăilei „Carol I”, Brăila-Râmnicu Vâlcea, 2020.

Conf. univ. dr. Costin Croitoru, cercetător (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Comunicări susţinute:
• Costin Croitoru, Nicoleta Mădălina Stănescu, „Necropola aparținând culturii Sântana de Mureș Cerneahov de la Mărtinești (jud. Vrancea) în lumina unor noi evaluări", comunicare susținută în cadrul Sesiunii „Provocări și oportunități în educație. Aspecte științifice și practice”, Universitatea de Stat „B.P. Hașdeu”, Cahul, Rep. Moldova, 22.12.2020 (online)
• Stănică Pandrea, Aurora Apostu, „Câteva observații privitoare la așezările fortificate din mileniul V a. Chr., situate la marginea estică a Subcarpaților Vrancei: Cetățuile de la Coroteni, Cândești și Palanca", comunicare susținută în cadrul Sesiunii „Provocări și oportunități în educație. Aspecte științifice și practice”, Universitatea de Stat „B.P. Hașdeu”, Cahul, Rep. Moldova, 22.12.2020 (online)
• Geta Şerbănescu, „Experiențe din pandemie: Brăila la finele secolului XIX", comunicare susținută în cadrul Sesiunii „Provocări și oportunități în educație. Aspecte științifice și practice”, Universitatea de Stat „B.P. Hașdeu”, Cahul, Rep. Moldova, 22.12.2020 (online)