Muzeul Brăilei „Carol I” participă la Festivalul Internațional al Muzicii Mecanice, ediția a XI-a – în perioada 14 - 16 septembrie 2018, la Palatul Culturii Iași şi Castelul Miclăușeni.
Vor fi prezentate: comunicarea „Cristian Vasile - un trubadur al iubirii”, susţinută de Elena Ilie, şef Secţia Memoriale şi filmul documentar „De pe scena Revistei în studiourile de înregistrări. Constantin Tănase, Stroe şi Vasilache", realizat de Ghena Pricop, şef Secţia Istorie şi Gabriel S
toica (Muzeul Brăilei „Carol I”) - în cadrul simpozionului „Istoria muzicii mecanice şi probleme de conservare-restaurare a automatelor muzicale”.
Proiectul este co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național şi este organizat de Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu” din cadrul Complexului Muzeal Național „Moldova” Iași. Participă specialiști din Austria, Cehia, Republica Moldova, România.

Filmul documentar „De pe scena Revistei în studiourile de înregistrări. Constantin Tănase, Stroe şi Vasilache". Realizatori: Ghena Pricop, şef Secţia Istorie şi Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)