A început A XII-A EDIȚIE A FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL AL MUZICII MECANICE IAŞI... ONLINE!
Ca în fiecare an, colegele noastre Ghena Pricop, şef Secţia Istorie şi Elena Ilie, şef Secţia Memoriale (Muzeul Brăilei „Carol I") participă cu filme documentare la Simpozionul „Istoria muzicii mecanice și probleme de restaurare și conservare a automatelor muzicale" din cadrul FIMM.
Proiectul - cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național - este derulat de Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu” din cadrul Complexului Muzeal Național „Moldova” Iași.  Timp de 3 zile, în perioada 18 - 20 septembrie 2020, putem urmări on-line: expoziții de aparate și suporturi de înregistrare a sunetului, spectacole ale flașnetarilor, concerte, proiecții video, prezentări de accesorii vestimentare, workshop pentru specialiști (realizate sub formă de înregistrari video). Artiștii flașnetari din Franța, Ungaria, Elveția, Germania, Cehia, Slovenia, Slovacia, Republica Moldova, România vor oferi concerte online. Pot fi vizualizate prin accesarea paginilor web: www.fimm.ro. și www.palatulculturii.ro şi pe pagina pe Facebook a festivalului (cea de pe care am ataşat acest afiş).

ÎNREGISTRĂRI ODEON CU ORCHESTRA DAJOS BELLA. Colecţiile Muzeului Brăilei „Carol I” - Secţia Istorie.  Realizatori: Ghena Pricop, şef Secţia Istorie şi Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)