Participanţii la Programul cultural „Muzică şi cărţi” au vizitat şi expoziţia temporară „Zaharicale, coféturi, dulcegării, taifas” – colecţie inedită de cutii de bomboane din perioada 1900 - 1980, de la Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti (colecţia ing. Cristian Dumitru), reclame şi poveşti de altădată.
A prezentat: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.

***

Programul cultural „Muzică şi cărţi” este adresat publicului larg şi include audiţii muzicale – muzică baroc, clasică, jazz, operă în interpretări celebre, fado, sirtaki, klezmer, şansonete, tangouri de altădată, colinde – din bogata colecţie de „bijuterii muzicale” a Muzeului Brăilei „Carol I”. În timpul audiţiilor muzicale, pot fi răsfoite cărţi şi periodice apărute, de-a lungul timpului, la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”, precum şi albume de artă, cărţi, periodice ale minorităţilor etnice din România şi publicaţii pentru copii şi tineri, din mediateca Centrului Diversităţii Culturale. Intrarea este gratuită și se face, cu programare, în limita celor 50 de locuri.

Cărţi apărute la Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I” (link)

Cărţi, albume, periodice, DVD din mediateca Centrului Diversităţii Culturale (link)

FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”)