Muzeul Brăilei „Carol I” a găzduit joi, 21 noiembrie 2019, ora 16.00, la sediul din Piața Traian, nr. 3, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, un spectacol de muzică și poezie organizat și coordonat de Valentina Vintilă, profesor, Liceul Teoretic „Mihail Sebastian” Brăila. Sponsor al activității: SEVENERG S.R.L. Brăila.
Invitat de onoare: poeta Georgeta Muscă-Oană.
Program:
- Recital de poezie susținut de poeta Georgeta Muscă-Oană și elevii: Aldea Viviana, Cherecheș Beatrice, Epure Cristina;
- Acorduri muzicale:
· De chitară, în interpretarea elevilor: Andrei Ivanov, Ana-Maria Balaban;
· De vioară, în interpretarea elevei Gabriela Constantin;
· De pian, în interpretarea elevilor: Ana-Maria Balaban, Andrei Ivanov;
· De canto, în interpretarea elevelor Ana-Maria Balaban și Diana Iancu.
- Dans artistic, în interpretarea elevilor: Baran Biyikoglu și Daria Manolache;
- Teatru-monolog: a interpretat eleva Denisa Crăciun;
- Expoziție de pictură realizată de profesorii Cătălin Batâr și Daniela-Florentina Oană și elevii: Ana-Maria Balaban, Andrei Constantinescu, Ioana Liga, Mihaela Voinea.

FOTO: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”) Pentru 4 dintre fotografii, sursa: Valentina Vintilă
Scurt VIDEO 1/2: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)
Scurt VIDEO 2/2: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)