Reportaj despre Brăila, orașul de la Dunăre unde trăiesc greci, armeni, turci, evrei, lipoveni și alte etnii care și-au scris împreună povestea în orașul salcâmilor, al legendelor și al misterelor, în emisiunea „Identităţi" din 2 martie de la ora 13:00 pe TVR2. Emisiunea este semnată de Oana Creţulescu. Imagine: Dragoş Imireanu.
Prezintă: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice al Muzeului Brăilei „Carol I” şi Veronica Macri, secretar al Comunităţii Elene Brăila. La pian: Sara Leu, elevă la Liceul de Arte „Hariclea Darclée” Brăila, clasa profesor Mircea Petrescu.
Expoziţia temporară „Parfum de epocă. Viaţă cotidiană între anii 1900 - 1950". Obiecte din colecţia ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru (Bucureşti), de la familiile Eugenia Stamuli, Marilena Ioanid, Ionica Mândroasa şi din colecţia Comunităţii Elene Brăila, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale.

Reportajul poate fi vizualizat aici: VIDEO. Sursa: TVR2