Scanare 3D obiecte de patrimoniu şi tur virtual: o echipă din Bucureşti şi Ruse (Bulgaria).
Manipulare obiecte: conservatorii Muzeului Brăilei „Carol I”.
Texte de prezentare pentru obiectele de patrimoniu: şefii secţiilor Muzeului Brăilei „Carol I”.

Proiectul cultural „Itinerama – Explorator în Bărăgan" – manager de proiect: Cristian Curus, membru al Academiei Europene de Film, derulat de Triptago și cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național, cu parteneri câteva muzee din regiune, printre care şi Muzeul Brăilei „Carol" − are drept scop promovarea patrimoniului mobil şi imobil.
Responsabili pentru implementarea proiectului „Itinerama – Explorator în Bărăgan" la Brăila: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I" şi Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.

Foto: Daniela Adelina Puia (Muzeul Brăilei „Carol I”)