Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Etnografie a organizat, în perioada 30 august - 7 septembrie 2018 o Școală de Vară, în colaborare cu Școala Gimnazială Unirea și Școala Gimnazială Valea Cânepii.
Ajuns la a cincea ediție (în trecut având ca partener Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Brăila), acest program de educație muzeală a avut ca temă „Satul brăilean în Centenar” și a fost dedicat Centenarului Marii Uniri.
Activitățile au constat în discuții cu meșteri populari din lumea satului brăilean, organizarea de ateliere de creație, vizionarea de filme documentare și vizitarea expoziției de bază și a expozițiilor temporare din cadrul Secției Etnografie a Muzeului Brăilei „Carol I” (strada Polonă, nr. 14).
Coordonatori:
- dr. Brîndușa Ilie, muzeograf, Muzeul Brăilei „Carol I”;
- Aurelia Popescu, profesor, Școala Gimnazială Valea Cânepii.

FOTO: dr. Brîndușa Ilie (Muzeul Brăilei „Carol I”)