Muzeul Brăilei „Carol I” a găzduit în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”(Piața Traian, nr. 3) astăzi, 11 iulie 2019, ora 9, o activitate în cadrul Proiectului „Școala de vară”. Proiectul este organizat de Școala Gimnazială „A. S. Pușkin” Brăila, în colaborare cu Școala Gimnazială „Vlaicu Vodă” Brăila și Muzeul Brăilei „Carol I”.
Activitatea a cuprins vizionarea filmelor documentare „Brăila, ieri și azi” și „Brăila, cel mai mare port de la Dunăre și capăt de drum maritim”, realizatori: Pricop Ghena, şef Secţia Istorie și Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”).
Au participat elevii celor două școli.
Scopul proiectului este ca elevii să obțină informații despre trecutul istoric, cultura și arhitectura orașului Brăila.
Coordonatori:
- Lacurezeanu Veronica, profesor învățământ primar, Școala Gimnazială „A. S. Pușkin” Brăila;
- Chirsanov Lenuța, bibliotecar, Școala Gimnazială „A. S. Pușkin” Brăila;
- Bajno Nicoleta, profesor învățământ primar, Școala Gimnazială „A. S. Pușkin” Brăila;
- Mangiurea Mariana, profesor învățământ primar, Școala Gimnazială „Vlaicu Vodă” Brăila;
- Coșarcă Diana, muzeograf – Serviciul Relaţii Publice, Muzeul Brăilei „Carol I”.

FOTO: Diana Coșarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)