Academia Română – Comisia de Istorie a Orașelor din România, în colaborare cu Muzeul Brăilei „Carol I”, organizează în perioada 10-13 mai 2018, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria” a Muzeului Brăilei „Carol I” (Piața Traian, nr. 3), sesiunea anuală a Comisiei de Istorie a Orașelor din România, cu tema: Transporturile și comunicațiile din orașe.

Deschiderea sesiunii a avut loc vineri, 11 mai, începând cu ora 9.00:

-        Cuvânt de deschidere din partea autorităților locale (Dan - Cătălin Murea, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Brăila);

-        Cuvânt de deschidere din partea Muzeului Brăilei „Carol I” (Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române);

-        Cuvânt de deschidere din partea Comisiei de Istorie a Orașelor din România (Paul Niedermaier, membru corespondent al Academiei Române).

Sesiunea va continua cu Comunicări științifice și dezbateri, conform programului anexat.

PROGRAM (pdf)

FOTO ziua nr. 1: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

FOTO ziua nr. 2: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)