Cu prilejul comemorării a 75 de ani de la moartea scriitorului Panait Istrati (1884-1935), Institutul Cultural Român Istanbul, în parteneriat cu Universitatea Marmara, Primăria Generală a Istanbulului şi Muzeul Brăilei au organizat luni, 4 octombrie 2010, ora 16.00, la Centrul Cultural „Tarik Zafer Tunaya” un simpozion dedicat personalităţii şi operei lui Panait Istrati, cel mai publicat şi mai iubit scriitor român în Turcia.
Au participat:  prof. univ. dr. Selma Uğurcan de la Facultatea de Litere a Universităţii Marmara, cunoscutul scriitor Selim Ileri, prof. univ. dr. Ionel Cândea, directorul Muzeului Brăilei, şi prof. univ. dr Zamfir Bălan, director adjunct al Muzeului Brăilei. Moderator: prof. univ. dr. Mihai Maxim, directorul ICR „Dimitrie Cantemir” Istanbul.
Cu această ocazie a fost vernisată şi o expoziţie documentară realizată de Muzeul Brăilei şi Muzeul Literaturii Române Bucureşti, care a putut fi vizitată, până în data 10 octombrie, la Centrul Cultural „Tarik Zafer Tunaya”. Expoziţia a fost transferată din 11 octombrie la sediul ICR Istanbul.