Simpozionul „Știința între teorie și practică” - marți, 22 noiembrie 2022, la ora 11.00, la Universitatea „Danubius” din Galați, în Sala Senatului.
Centrul de Hermeneutică „Simboluri și Texte” (CHeST) al Universității „Danubius” din Galați, în parteneriat cu Muzeul Brăilei „Carol I”, organizează marți, 22 noiembrie 2022, la ora 11.00, în Sala Senatului, Simpozionul „Știința între teorie și practică”.
În deschidere, vor susține alocuțiuni: Conf. univ. dr. Andy Pușcă, Președintele Universității „Danubius” din Galați; și Prof. univ. dr. Florian Nuță, Prorectorul pentru cercetare, Universitatea „Danubius” din Galați.
Vor conferenția:
• Prof. univ. dr. Cristinel Munteanu, Universitatea „Danubius” din Galați – „Pentru o justă înțelegere a relației dintre teorie și practică în știință”;
• Conf. univ. dr. Costin Croitoru, Managerul Muzeului Brăilei „Carol I” – „Fumuri arheologice scornite din lulele preistorice”;
• Conf. univ. dr. Fănel Teodorașcu, Universitatea „Danubius” din Galați – „Jurnalismul, talentul și pregătirea academică”.

La eveniment a participat și Marian Ghionu, director general al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Brăila și președinte al Rotary Club Brăila.