Muzeul Brăilei „Carol I" a găzduit Trofeul „Micul Prinţ", Ediţia de vară − în perioada 29 august - 1 septembrie 2018, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I", Sala „Regele Ferdinand şi Regina Maria" (Piaţa Traian nr. 3).
Organizator: Clubul Sportiv de Şah „Micul Prinţ" Brăila | Coordonator: Iulian Preda, preşedinte.
La competiţie au participat şahişti de la zece cluburi din Bucureşti, Craiova, Iaşi, Galaţi şi Brăila. Participanţii au putut vizita gratuit expoziţiile deschise la Muzeul Brăilei „Carol I".

Ziua 1. Deschiderea evenimentului - au prezentat Iulian Preda, preşedintele Clubului Sportiv de Şah „Micul Prinţ" Brăila şi Mircea Cărbunaru, consilier superior la Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Brăila | Şah | Vizită în expoziţii.
FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")
VIDEO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")

Ziua 2. Şah |  În pauze... vizită în expoziţii, joacă şi zâmbete la Centrul Diversităţii Culturale.
FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")

Ziua 3. Excursie pe Dunăre. | Şah | În pauze... vizită în expoziţii, joacă şi zâmbete | Alţi vizitatori.
FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I") şi Elena Slătineanu

Ziua 4. Festivitate de premiere Trofeul „Micul Prinţ", grupa mică - au prezentat: Preda Iulian, preşedintele Clubului Sportiv de Şah „Micul Prinţ" Brăila şi Adrian Chipăilă, arbitru | Prezentare de produse apicole „Honey Loriana," susținută de Dan Iorga și Loredana Iorga | Prezentarea expoziției „Rădăcini" organizată de Muzeul Brăilei „Carol I" - Centrul Diversității Culturale și Comunitatea Elenă Brăila, susținută de Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice | Moment artistic susținut de Loriana Iorga, la Muzeul Brăilei „Carol I" - Centrul Diversității Culturale.
VIDEO: Elena Slătineanu
VIDEO: Iulian Preda (Clubul Sportiv de Şah „Micul Prinţ" Brăila)
FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I") şi Iulian Preda (Clubul Sportiv de Şah „Micul Prinţ" Brăila)
VIDEO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I")